3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
Zorunlu Trafik Sigortasında Hak Kazanılmış Olan Hasarsızlık İndirimi Yeni Araca Aktarılabilir Mi?
Zorunlu Trafik Sigortasında Hak Kazanılmış Olan Hasarsızlık İndirimi Yeni Araca Aktarılabilir Mi?

Kasko sigortası; aracın bir eşyaya ya da araca çarpması, çalınması ya da yanması gibi durumlarda oluşabilecek hasarların güvence altına alınmasını sağlayan sigorta çeşididir. Kasko sigortası yapılan aracın, bir yıl boyunca herhangi bir kazaya karışmaması yani herhangi bir hasar geçirmemesi durumunda “hasarsızlık indirimi” yapılmaktadır. Aracın hasarsız geçirdiği süre ne kadar uzun ise, hasarsızlık indirimi de o kadar yüksek olacaktır.

Hasarsızlık indirimi oranları belli kriterlere göre belirlenmektedir. Bu kriterler arasında aracın yaşı, modeli, markası ve kasko değer listesi yer almaktadır. Tüm bu etkenlere göre aracın hasarsız geçirdiği dönem için indirim uygulanmaktadır.

Ancak bir kaza sonucunda araçta hasar meydana gelirse ve bu hasar sigorta poliçesi kullanılarak karşılanırsa, bir sonraki poliçe yenileme dönemi geldiğinde hasarsızlık indiriminden faydalanılamaz. Yine o yılki tazminat hakkınızı sigorta poliçenizden karşılamaz, oluşan hasarı kendiniz öderseniz bu durum da bir sonraki yıl hasarsızlık indiriminden yararlanmanız mümkün hale gelir. Bunun yanında hasarsızlık indirim oranları her sigorta şirketi için aynı olmayabilir.

Hak Kazanılmış Hasarsızlık İndirimi Yeni Araca Aktarılabilir mi?

Hasarsızlık indirimi, araçların çalınması, yanması ya da kazaya karışması durumunda güvence altına alınmasını sağlayan bir sistemdir. Ancak bu indirim ile ilgili sigortalıların aklına takılan bazı sorular olabiliyor. Bunların en başında da hak kazanılmış hasarsızlık indiriminin yeni araca aktarılıp aktarılamayacağıdır.

Kullanılan aracın yenisini almanız durumunda ya da kasko yaptırdığınız şirketi değiştirmek istediğinizde hasarsızlık indiriminiz iptal olmaz. Çünkü hasarsızlık indirimi kişilere tanınmış bir haktır. Bu nedenle sigorta poliçesinin yenilenmesine gerek yoktur. Aracınızı değiştirdiğinizde ya da sigorta şirketinizi değiştirdiğinizde hakkınız olan indirim oranı yeni poliçe primine yansıtılacaktır.

Tüm bunların yanında hasarsızlık indiriminin bozulmadığı başka durumlar da mevcuttur. Bu durumlar arasında; cam kırılması, mini onarım gerektiren hasarlar, radyo ve teyp hasarları ile karışılan kazada karşı tarafın 8/8 hata olması durumları yer almaktadır. Bazı küçük çaplı hasarlar sigorta şirketi ile anlaşmalı servilerde “Mini Onarım Teminatı” kapsamında ücretsiz olarak yaptırılabilmektedir.