3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatı Hangi Faktörlerden Etkilenir?
Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatı Hangi Faktörlerden Etkilenir?

Zorunlu trafik sigortası, araç sahiplerinin mutlaka yaptırması gereken bir sigorta çeşididir. Bu sigorta, trafikte karşılaşılan kazalarda karşı tarafa verilen zararı karşılar ve kişileri maddi yükümlülükten kurtarır. Bu nedenle devlet tarafından yaptırılması bir zorunluluk haline getirilmiştir. Geçmiş dönemlerde düşük miktarlarda karşımıza çıkan trafik sigortası fiyatları, son yıllarda oldukça yüksek rakamlara ulaşmıştır. Peki, trafik sigortasının fiyatlarını etkileyen faktörler hangileridir?

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Araç Sahibi

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden birisi araç sahibidir. Araç sahibinin yaşı, kaza yapma riskini etkilemektedir. Bu nedenle 30 yaş altı sürücüler daha fazla sigorta primi ödemektedir. Yine 30 yaş üstü kişilerin ödedikleri sigorta primleri daha azdır. Bunun yanında araç sahibinin daha önce herhangi bir kazaya karışmış olması da zorunlu trafik sigortası fiyatlarını etkilemektedir. Eğer sürücü daha önce bir kazaya karışmışsa, bu durumda suç oranı yüksek olarak görülür ve ödediği sigorta primi artar.

Aracın Özellikleri

Trafik sigortası fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör ise aracın yaşı, türü, piyasa değeri ve modelidir. Sigorta şirketleri prim hesabı yaparken araçta oluşabilecek hasarı da göz önünde bulundururlar. Bu sebeple aracın yaşı ve modeli önemli bir etkendir. Aracın modeli yüksekse ve donanımsal olarak dolu paket ise bu durumda sigorta primi yüksek çıkacaktır. Ancak aracın modeli düşükse yani eski bir araç ise bu durumda zorunlu trafik sigorta primi düşük çıkacaktır.

Aracın Kayıtlı Olduğu İl

Sürücülerin ödedikleri sigorta primleri, aracın hangi ile kayıtlı olduğuna göre de değişmektedir. Eğer aracın kayıtlı olduğu il, İstanbul gibi araç sayısının yüksek olduğu bir il ise kaza riski daha yüksek olacağı için sigorta primi de yüksek çıkacaktır.

Araç Sahibinin Cinsiyeti

Araç sahibinin cinsiyeti de ödenecek trafik sigorta primini etkilemektedir. Kadın sürücülerin istatistiki olarak erkek sürücülere göre daha fazla kazaya karıştıkları bilinmektedir. Bu nedenle de kadın sürücüler daha fazla sigorta primi ödemektedirler. Yine erkek sürücüler ise kadınlara oranla daha az prim ödemektedirler.