3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
Yeşil Kart Sigortası nedir?
Yeşil Kart Sigortası nedir?

Yeşil Kart Sigortası, diğer adı ile “Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Sertifikası” yurtdışında meydana gelen kazalarda sigortalıların tüm hasarlarını karşılayan bir sigorta çeşididir. Yani daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse bu sigorta ile yurtdışı seyahatlerinde yapılan kazaların maddi zararları konusunda kişileri güvence altına alır.

Yeşil Kart Sigortası ile yurtdışına yapılan seyahatler sırasında yaşanacak olası kazalarda meydana gelen maddi zararlar, seyahat edilen ülkenin yasalarına göre güvence altına alınmaktadır. Bu sigorta sisteminin işleyişini sağlamak için, yani sigortalıların yurtdışında yaptıkları kazaların maddi ya da bedeni zararlarının karşılanabilmesi için sisteme dâhil olan ülkelerde Yeşil Kart Büroları kurulmuştur. Kendi ülkesinin bürosuna üye olması şartı ile ulusal sigorta şirketleri, yurtdışına seyahat edecek motorlu taşıtlar için Yeşil Kart Sertifikası verebilmektedir.

Bu sigortayı sınır kapılarında yaptırabilirsiniz. Yine pek çok banka ve sigorta şirketi de internet üzerinden Yeşil Kart Sigortası yapabiliyorlar. Yeşil Kart Sigortası, üçüncü şahıslara verilecek hasarlar için mutlaka düzenlenmesi gereken bir sigortadır. Kişiler, istedikleri zaman kendi kasko poliçelerine yurtdışı teminatı ekletebilirler.

Yeşil Kart Sigortası Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Yeşil Kart Sigorta uygulamasına 1959 senesinde Türkiye’de dâhil olmuştur. Böylelikle Türk vatandaşları da bu sigortanın olanaklarından yararlanmaya başlamışlardır. Yeşil Kart Sigortasının geçerli olduğu ülkeler arasında özellikle de Avrupa ülkeleri yer alıyor. Akla gelebilecek tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan bu sigorta, aynı zamanda; Tunus, Beyaz Rusya, İsrail, İran ve Fas gibi ülkeler de geçerlidir.

Motorlu taşıt kullanıyorsanız diğer ülkenin sınırlarına girmeden önce sigorta belgenizi yanınızda taşımanız gerekmektedir. Gümrük kapılarında bu belgenin kontrolü yapılmaktadır. Yani Yeşil Kart Belgesi almanız bir tercihten öte zorunluluk olarak görülebilir.

Yeşil Kart Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Yeşil Kart Sigortası fiyatları, sigortalanacak aracın türüne göre değişiklik göstermektedir. Hangi tip taşıta hangi fiyatın uygulandığını öğrenmek için Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nun yayınladığı yıllık pirim tarifesine göz atabilirsiniz.

Yeşil Kart Sigortası yaptırmak ya da bu sigorta türü ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.