3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
Trafik Sigortası Neyi Karşılar?
Trafik Sigortası Neyi Karşılar?

Trafik sigortası, araç sahibi herkesin yaptırması zorunlu olan bir sigorta çeşididir. Bu sigorta ile bir kişilerin uğrayabileceği maddi ve bedeni zararlar güvence altına alınmış olur. Kişileri hem maddi hem de bedeni zararlara karşı güvence altına alan trafik sigortası yaptırılmadığında araçlar trafiğe çıkamaz. Peki, trafik sigortası ile güvence altına alınan durumlar nelerdir? İşte, trafik sigortasının karşıladığı durumlar.

Trafik Sigortası Kapsamı

Trafik sigortası; sigorta poliçesinde tanımlanan motorlu aracın üçüncü şahsın ölümüne, yaralanmasına ya da bir şeyin zarara uğramasına neden olması halinde, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince tazminatlara ilişkin talepleri, kazanın yapıldığı tarihten itibaren, trafik sigortası limitleri kapsamında karşılamaktan sorumludur.

Sağlık Giderleri ile İlgili Teminat

Trafik sigortası kapsamın sağlık ile ilgili teminatlar da yer almaktadır. Üçüncü kişinin trafik kazası sonrasında bedenen bir zarar görmesi durumunda eski haline dönmesi için protez giderleri de dâhil olmak üzere tüm tedaviler, sigorta kapsamına dâhildir. Yine üçüncü şahsın sakatlık raporu alması sürecindeki bakıcı giderleri ve tedavi ile ilgili ortaya çıkan diğer giderler sigortanın teminatı kapsamındadır.

Teminat kapsamları ve teminat dışında kalan kısımlar, yasanın güncellenmesine bağlı olarak kaza sonucu oluşan sağlık giderlerinin sigorta şirketlerinin değil, SGK tarafından karşılanacağı belirtilmiştir. Yine sigorta şirketleri, tedavinin sonlanması sonrasında sakatlık ya da vefat gibi durumlar söz konusu ise karşı tarafın zararını karşılamak ile yükümlüdür.

Maddi Zararların Teminatı

Zarar gören araçta ortaya çıkan değer kaybı sigorta eksperleri tarafından tespit edilir. Bu değer kaybının tespiti, genel şart ekindeki esaslara göre yapılır.

Destekten Yoksun Kalma (ölüm) Teminatı

Kaza sonucunda üçüncü kişinin ölümü bazı kişilerin ölenin desteğinden yoksun kalmasına neden olabilir. Bu durumda destekten yoksun kalan kişilerin zararının karşılanması adına genel şartlarda yer alan esaslara göre tazminat belirlenir. Bu tazminat miktarının belirlenmesinde ise ölen kişi esas alınmaktadır.

Trafik sigortası, Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Ancak sık sık seyahat edenler için aynı güvence ve teminatları kapsayan Yeşil Kart Trafik Sigortası uygulaması da bulunmaktadır. Aracınıza trafik sigortası yaptırmak ya da trafik sigortası fiyatlarını öğrenmek için bizimle irtibata geçebilir, uygun fiyatlı sigorta paketlerinden faydalanabilirsiniz.