3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
  • SEYAHAT
Seyahat Sigortası

Bu sigorta kişileri seyahat sırasında uğrayabilecekleri kaza ve seyahat rizikolarına karşı korumayı hedefleyen bir ürün paketidir.Sigortacı,poliçede yazılı kişileri tüm gün boyunca ve poliçede belirtilen seyahat süresi içinde meydana gelecek kaza neticesinde uğrayacakları ölüm dahil bedensel zararları bu özel şartlar ile Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartları çerçevesinde korur.Ölüm ve sürekli tam sakatlık halinde sigorta bedelinin tamamı ödenir.

Şirketimiz yurtdışına yapılan seyahatlerde, özellikle Schengen ülkeleri tarafından yaptırılması zorunlu tutulan bu sigorta için, online poliçe alabilmenizi sağlamaktadır. Bu ürünü bize başvurmanız durumunda acentesi olduğumuz tüm sigorta şirketlerinden alabileceğiniz gibi, web sitemize üye olarak sadece birkaç dakika içinde Online olarak da satın alabilirsiniz.

Seyahat Sigortası Yaptırırkın Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Genel şartları devlet tarafından belirlenmekte olan seyahat sigortalarının hepsinin şartları bu yüzden aynıdır. Yurt dışına çıkışlarımızda birçok ülke için gerekli olan güvencemiz olan seyahat sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğu hakkında çoğumuz yeterli bilgiye sahip değilizdir.

Sigortamızı yaptırırken doğru ve tam bilgileri sigorta şirketine eksiksiz vermemiz gerekmektedir.

Sigortalı ve sigorta şirketi arasında sözleşme niteliğinde olan poliçenin mutlaka eksiksiz okunması gerekmektedir.

İlerleyen zamanlarda karşılaşabileceğimiz sorunları en aza indirebilmek adına sigorta genel şartlarının büyük bir titizlikle incelenmesi gerekmektedir.

Şirketlerin kendilerine has olan ve genel şartlara ek olarak düzenlenmekte olan özel şartların iyice incelenmesi gerekmektedir.

Poliçe üzerinde yazılmakta olan tüm hükümleri okuduğunuz takdirde anlamadığınız kısımları mutlaka poliçeyi düzenleyen kişilere sorarak imzalamanız gerekmektedir.

Primlerinin zamanında yatırılması ve makbuzlarının da saklanması gerekmektedir.

Sizlerin hasar anında alacak olduğunuz tazminatlarınızın miktarını etkileyen olan diğer sigorta uygulamalarından muafiyet ve müşterek sigorta uygulamalarının bizlere sağlayacağı avantaj ve dezavantajları çok iyi bilmemiz ve araştırmamız gerekmektedir.

Yurt dışındayken karşılaşabileceğimiz birçok olumsuzluklara karşı yapılmakta olan seyahat sigorta yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de poliçenin elle yazılmamasıdır. Çünkü elle yazılmış olan poliçeler bazı konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir.Ayrıca seyahat sigortası içerisinde yaptırmak istediğiniz teminatlar içinde iki seçenek bulunmaktadır. İlk seçenekte yer alan 100 günlük teminatın yalnızca 60 günü seyahat başına düşmektedir. İkinci seçenekte ise ilk seçenekte belirtildiği gibi bir limit yoktur. Fakat seyahat başına 90 gün limit bulunmaktadır. Seçeneklerde belirtilmiş olan sürelerin sonunda seyahat sigortanızın devam etmesini isteyenlerin mutlaka yurda giriş yapması gerekmektedir. Yurtdışında olduğunuz süreler içerisinde seyahat sigortası kapsamında yer alan sağlık hizmetlerinden yararlanmak istediğinizde ise durumu 24 saat içerisinde hizmet aldığınız sigorta şirketine bildirmeniz gerekmektedir. Sürenin geçti sürelerde yapılmış olan bildirimlerde talep edilen ödemeler aksi takdirde şirket tarafından reddedilebilmektedir. Sahip olmak istediğiniz seyahat sigortası Muafiyetli seyahat sigortası ve muafiyetsiz seyahat sigortası primleri olmak üzere iki seçenekte bizlere sunulmaktadır. İki prim arasında ufakta olsa bir miktar fark bulunmaktadır. Muafiyetli sigorta diğer seçeneğe oranla daha ucuzdur. Fakat ucuz olan bu sigortanın tercih edilmesi durumunda sigorta şirketi, belli miktarın altındaki zararlara ödeme yapmaktan muaftır.

Seyahat sırasında hiç beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan rahatsızlıkların tedavi masraflarını, hastalık karşısında en yakın sağlık kuruluşuna gitmek için yapılmış olan ulaşım masraflarını, tedavi sonrasında sigortalının eve dönüş masraflarını vesigortalının ölmesi sonucu cenazenin nakli için yapılacak tüm masrafları karşılama güvencesini bizlere veren seyahat sigortasıdır. Bu sigortadan tam anlamıyla faydalanabilmek adına seyahat sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğunu iyice araştıraraköğrenmemiz gerekmektedir. Ayrıca bilmemiz gerekiyor ki poliçe tarafından bizlere sunulmasını istediğimiz her güvence ilave prim ödenmesi demektir

Seyahat Sigortası Teminatları Nelerdir?

Bizlerin güvenli ve huzur dolu seyahat edebilmemiz adına, beklenmedik olumsuzluklara karşı bizlere hızlı ve gerekli desteği sunan, bizleri ve yakınlarımızın mağduriyetini kabul etmeyen ve her daim müşterilerin lehine içeriklere sahip olan seyahat sigortası teminatları birçok önemli maddeyi içermektedir. Bunların içerisinde yer alan teminatlardan bir kısmı şu şekildedir;

Sigortalının geçirmiş olduğu kaza sonucunda vefatı.

Sigortalının geçirmiş olduğu kaza sonucunda sürekli sakatlık durumu.

Sigortalının yurtdışına yapmış olduğu seyahatler süresince geçirmiş olduğu hastalık ve yaralanmaların tedavi masrafları.

Seyahat süresi içerisindeki hastalık ve yaralanma durumlarda gerekli görülen nakil işlemlerinin giderlerinin karşılanması.

Sigortalı için gerekli olan acil ilaçların getirilmesindeki ve gönderilmesindeki giderlerin karşılanması.

Yurt dışında yaşanmış olan bu olumsuzluklara karşı uzatılması gereken konaklama süresinde oluşan giderlerin karşılanması.

Sigortalının yurtdışında tedavi amaçlı kaldığı günlerde yanında refakat etmesi için yurt dışına giden yakınının seyahat giderlerinin karşılanması.

Sigortalı herhangi bir seyahat için gitmiş olduğu yerde evinde meydana gelen hasarlar sebebi ile gerekli olan acil dönüşünün giderlerinin karşılanması.

Sigortalının yaptığı seyahat sırasında herhangi bir yakınının vefatı için geri dönmek zorunda kaldığı acil seyahatin masraflarının karşılanması.

Yurtdışına yolculuk yaptığı süreler içerisinde sigortalının vefat etmesi durumunda, cenazenin yurda nakli ve cenazeye eşlik edenlerin geri dönüş giderleri.

Sigortalının seyahati sırasında bagajının kaybolması halinde bulunan bagajın sigortalının bulunduğu yere ya da evine ulaştırılması giderleri. Gibi birkaç önemli teminatları daha seyahat sigortası teminatları içerisinde görmekteyiz. Yurtdışında gitmiş olduğumuz ülkenin gümrüğünden geçtiğimiz an başlayan ve Türkiye’ye giriş yaptığımız an sona eren seyahat sigortasının ne derece önem teşkil ettiğini ve bizlere olan artıların da böylece görmüş olduk.

Bizlerin yoğun çalışmaların ardından birçok zorlu süreçlerden geçerek sahip olduğumuz ev ve arabalarımızı daha aldığımız ilk günlerde yaptırmış olduğumuz sigortalara göstermiş olduğumuz özen ve aceleciliği kendi hayatımızda yaşayabileceğimiz birçok olumsuzluklarda yanımızda olan yakınlarımızı ve bizleri maddi sıkıntılardan kurtaran seyahat sigortası bizler için büyük bir önem teşkil etmektedir. Sizlerin seyahatleriniz süresince yaşanacak olan hasarlar karşısında şirket tarafından sizlere verilecek olan hizmetler ve tutarların da sizlerin belirleyeceği seyahat sigortası teminatlarına göre farklılıklar göstereceğini de unutmamanız gerekir. Bu yüzden öncelikle seçeceğiniz sigorta şirketine ve sonrasında şirketin sahip olduğu genel şartları ve özel şartları içeren teminatların sizlerin ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek durumda olup olmadığına bakarak sigorta poliçenizi imzalamalısınız. Yurtdışına seyahat edeceğiniz coğrafyanın vize şartlarına, seyahatlerinizin bitiş ve başlangıç tarihlerini, seyahat edecek kişi sayısının yanı sıra primleri ödeyeceğiniz para birimini de seçerek çok kolay şekilde başlattığınız seyahat sigortası ile artık seyahatleriniz huzurlu ve güven dolu gerçekleşmektedir. Daha fazla beklemeden kötü sonuçlanan tatil, gezi ve iş seyahatleri hasarları yaşamadan hemen seyahat sigortası yaparak hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

Seyahat Sigortası Kapsamında Sigortalının Yükümlülükleri Nelerdir?

Sigorta teminatı sigorta şirketlerine ve sigorta özelliklerine göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca eğer seçimli liste ise teminat limitlerini ve ödeyeceğiniz primin para birimini de seçebilirsiniz. Bu sebepten doğru sigorta teminatına sahip bir poliçe seyahatiniz sırasında rahat etmeniz açısından büyük önem arz eder. Yurt dışına çıkış yapıp vizesini aldığınız ülkenin gümrüğünden geçmeniz ile başlayıp Türkiye’ye giriş yapmanız ile sona eren süreler arasında geçerli olan yurt dışı seyahat sigortası da mevcuttur.

Seyahat sırasında sigorta gerektirecek bir durum olursa, olayın gerçekleştiğine dair ihbarın yapılması, tedaviye başlanması ve gerekli tedbirlerin alınması, gerekli tüm belgelerin sigortacıya teslim edilmesi seyahat sigortası kapsamında sigortalının yükümlülükleri kapsamındadır. İhbarın Yapılması: Sigortalı kişi ya da hak sahipleri, riskin gerçekleştiğini öğrendikleri günden itibaren 5 iş günü içerisinde sigortacıya yazılı bildirimde bulunmakla yükümlüdürler. Bu bildirimde kazanın gerçekleştiği yer, tarih ve sebepleri ile tedaviyi yapan doktorun kazanın gerçekleştiği durum ile yarattığı sonuçları bir rapor halinde sigortacıya bildirmek seyahat sigortası kapsamında sigortalının yükümlülükleri arasındadır.

Tedaviye başlanması ve gerekli tedbirlerin alınması:Kaza sonrası derhal bir doktor çağırılarak gereken tedaviye başlanması ve sigortalının iyileşmesi için gerekli görülen tüm tedbirlerin alınması seyahat sigortası kapsamında sigortalının yükümlülükleri arasındadır. Sigortacı, her zaman sigortalıyı muayene ve sağlık durumunu kontrol ettirmek hakkına sahiptir ve sigortalının bu muayenenin yapılmasına izin vermesi zorunludur. Sigortalının, tedavi süresi ve iyileşmesi hakkında sigortacının doktoru tarafından yapılacak tavsiyelere ve verilecek önerilere uymaları şarttır. Bu yükümlülükler kasten yerine getirilmezse poliçe kapsamında sahip olunan haklar geçerliliğini yitirir. Yükümlülüklerin yerine getirilmediği sebebiyle kaza sonuçlarının ağırlaşması halinde sigortacı ağırlaşma durumundan sorumlu tutulamaz. Gerekli tüm belgelerin sigortacıya teslim edilmesi: Sigortalı ya da hak sahipleri, kaza sonuçları ve tazminat tespitiyle ilgili gerekli olan bütün belgeleri sigortacıya sağlamak seyahat sigortası kapsamında sigortalının yükümlülükleri içindedir.

Temel olarak seyahat sigortası kapsamında sigortalının teminatlarının bir kısmını sıralayacak olursak:

  • Kaza sonucu vefat teminatı,
  • Kaza sonucu sürekli sakatlık teminatı,
  • Yurtdışındaki seyahati süresince hastalık veya yaralanma durumunda tıbbi tedavi giderleri,
  • Seyahat sırasında hastalanma veya yaralanma halinde uygun bir tıbbi merkeze nakil giderleri,
  • Acil ilaç getirilmesi veya gönderilmesi ile oluşan giderler,

gibi maddeler ile seyahat eden kişi sigortalanır. Yurtdışı seyahat sigortasında, sigorta şirketleri tarafından verilen ek teminatlar bulunabilmektedir ve her şirkette farklılık gösterebilmektedir.

Seyahat Sigortası Fiyatlarının Belirlendiği Unsurlar

Özellikle kişilerin bazı kısımları seyahatlerini yurtdışında geçirme istekleri olabilmektedir. Yurtdışı seyahat sigortası özellikle Avrupa ülkelerin de vize işlemlerinin bir önkoşul olması nedeniyle “vize sigortası” olarak bilinebilmektedir. Seyahat sigortası fiyatı özellikle yaş ve kapsama göre farklılıklar göstermektedir. 65 yaş ve üzeri kişilerin ödemeleri daha fazla, 65 yaş ve altı kişilerin ise daha az ödemeleri olmaktadır. Ancak seyahat sağlık sigortası kısa süreli bir sigorta olduğu için primler de büyük farklara sebep olmamaktadır. Seyahat sigortası alırken, poliçenizin başlangıç ve bitiş tarihine, seyahat edecek olan kişi sayısına ve ziyaret edeceğiniz ülkenin varsa vize şartlarına uygun olması büyük bir önem taşımaktadır.

Sigorta türü ne olursa olsun gerçekleşmesi mümkün riskleri güvence altına almak, sigortanın bu riskler karşısın da kişileri ve durumlarını korumayı kendine amaç etmektedir. Güvence altına alınacak risklerin büyüklüğüne göre sigorta fiyatları biçimlendirilmesi sağlanmaktadır. Seyahat sigortası fiyatlarının belirlenmesi için araç sigortası, sağlık sigortası, kişi haklarının korunduğu bir sigorta olarak çeşitli durumlar için ayrı ayrı incelemeler yaparak fiyatlar böylelikle belirlemek daha doğru olacaktır.

Özellikle değişen seyahat sigortasında ki çeşitler mümkün oldukça farklılaşmaktadır. Kasko sigortasında sigorta fiyatını belirleyen etkenlerin başında araç sigorta değeri ve rayiç değer bilgileri verilmektedir. Seyahat sigortası fiyatları kişilerin araçlarıyla çıkmış olduklarında araç aksesuar tutarları, aracın kullanılacağı şehir ve daha önce aracın hasar alıp almamasıyla aracın kasko sigorta bedeli belirlenebilir. Böylece kişilerin başlarına gelebilecek aksilik ve zorunlu durumlar karşısında hemen sigorta devreye girebilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası yaptırma zorunluluğu olan araçların plaka ve aracın kullanım alanı belirleyici nitelikte olduğu bilinmektedir. Seyahat sigortası fiyatı belirlenirken, seyahat süresi boyunca özel sağlık sigortası sahibi olmak isteyen kişiler de ise yaş, cinsiyet ve geçirdiği hastalıklar sigortanın belirleyicisi olmakta ve fiyatlar buna göre belirlenebilmektedir. Piyasa da bulunan oldukça fazla seyahat sigortası yapan firma bulunmaktadır. Her sigorta şirketinin farklı hesaplama kriterleri olduğu bilinmekte, benzer hallerde farklı hesapların çıkarılmış olmasıyla karşılaşmışızdır. Bu yüzden kişilerin seyahat sigortası yaptırırken firma seçiminde dikkat etmesi gerek olduğu belli koşullar bulunmaktadır.