3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
Bireysel Emeklilik Sigortası (BES)
  • bes
Bireysel Emeklilik Sigortası (BES)

Sadece kamu sosyal güvenlik sistemlerinden alacağınız emeklilik geliri bugünkü yaşam standardınızı emekliliğinizde sürdürmeye yetmeyebilir. O günler geldiğinde nakit ihtiyacınızı karşılamak için ek bir birikime ihtiyacınız olabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), emekliliğinize kadar geçecek süre içinde yapacağınız düzenli tasarruflarınızın uzun dönemli yatırıma yönlendirilmesi ile emeklilik döneminizde ek bir gelir sağlamanızı amaçlar. Sistemden dilediğiniz zaman ayrılabilmekle beraber, en az 10 yıl düzenli katkı payı ödediğiniz ve 56 yaşını doldurduğunuzda, tüm vergi avantajlarından yararlanacak şekilde emekliliğe hak kazanırsınız.

Sisteme, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip herkes katılabilir, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olma ya da çalışma şartı aranmaz.

Bu sistem, kamu sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır. Sisteme giriş tercihinize bağlıdır. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kişilerin tasarruf edebilecekleri gelirleri doğrultusunda kendi emeklilikleri için kendi birikimlerini yapmaları vergi uygulamaları ile teşvik edilmektedir.

Bireysel emeklilik planları, sadece Hazine Müsteşarlığı’ndan izin alan firmalar tarafından satılabilir. Bu firmalar, Hazine Müsteşarlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun yanı sıra bağımsız denetim şirketleri tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Ayrıca, katılımcıların birikimleri Takasbank’ta katılımcı adına açılan hesaplarda saklanır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde, yatırıma yönlendireceğiniz katkı payı tutarını belirleyebilir, birikimlerinizin değerlendirileceği emeklilik yatırım fonlarını seçebilir, planınızı ve hatta emeklilik şirketinizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca, zorunlu bir nedenden dolayı gerekirse birikimlerinize ara verebilirsiniz.

Ayrıca, katılımcıların bireysel emeklilik hesabında biriken tutar karşılığında alınan menkul kıymetler, Takasbank’ta fon bazında ayrı hesaplarda saklanır.

BES`deki Yeni Düzenlemeler Resmi Gazetede Yayınlandı

Bireysek emeklilik sistemi( BES) insanların geleceklerini güvence altına alan, özel bir sigorta poliçesidir. Son yıllarda devletin %25 lik katkı payı yapmasıyla birlikte taleplerin daha da arttığı bu sigorta sistemine, mevzuat gereği girişte ve sigorta süresi boyunca bazı kesintilerin yapılması söz konusu idi.

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair yeni Yönetmeliğin Hazine Müstaşarlığı tarafından 25 Mayıs 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte, artık sigortaya giriş aidatı ve yönetim gideri kesintileri adı altındaki ödentilere sınırlamalar getirilmiştir.

Katkı payları üzerinden %2 oranında azami yönetim gider kesintisi yapılabaileceği’ ile ilgili madde bu bildiri ile kaldırılırken, yeni düzenlemeyle, sözleşme yapılan tarihten itibaren ilk 5 yıl içinde giriş aidatı ve yönetim gider kesintilerin tutarı, asgari ücretin %8.5’ ğuna karşılık gelen miktarı açmayacak biçimde düzenlenmesinin kararı alınmış oldu.

6 yıldan sonra ise bu maddeler için hiçbir kesinti yapılmayacağı da bu tebliğde duyurulmuştur. 1 Haziran 2016 da yürürlüğe girecek olan bu uygulama ile birlikte devlet tarafından ödenen katkı payı ile kişinin birikimlerinden, yönetim gider kesintilerinin, poliçe yeniliklerine ara verilse dahi bu birikimlerden kesintilerin yapılabileceğini de duyurmuştur.

Düzenleme yapılan bir başka başlıkta fon toplam gider kesintisinin iadesidir. 6. Yıla kadar %2.5, 7-14 yıla kadar bir önceki yılın puanının %2.5 artırılması, 15 yıl ve sonrasını kapsayan kişiler için ise %25 oranında gider iadesinin yapılacağı, belirlenecek olan tarihten itibaren yapılacağı da bir başka bildiri arasında yer almaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemlerinin Kişilere Olan Katkıları

Kişilerin 18 yaş ve üzerinde açtırdıkları bireysel emeklilik hesaplarının kendi çalışıp birikimlerinden bir kısmını bu sistemlere aktarmalarını sağlayan Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Kurulu ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından gözetim altında tutularak ve özel emeklilik şirketleri tarafından yürütülen, gönüllü katılma paylarına dayalı kamu sosyal güvenlik sistemlerinin bir tamamlayıcısı niteliğinde olan bu sistemleri kişilerin günümüzde oldukça fazlaca kullandığı görülmektedir. Böylelikle kişilerin güvenli bir gelecek kurmasına yardımcı olmasını sağlamaktadır.

Ev hanımı, memur, çiftçi, doktor, avukat ve 18 yaşını doldurmuş her koşulda kişilerin Bireysel emeklilik sistemine katılıp devlet katkısından yararlanabilmeleri mümkün olmaktadır. Eşiniz ve 18 yaşını doldurmuş çocuğunuz ve yakınlarınız için sözleşme yapılarak ailenizin ve yakınlarınızın ayrı ayrı devlet katkısından faydalanabilmesi sağlanabilmektedir. Böylelikle kişiler düzenli aralıklarla ödeme yaparak birikim sağlayabilmektedirler. Yaptığımız ödemelerle sizin tercih ettiğiniz emeklilik yatırım fonlarının alınması sağlanmakta ve bu fonlar Bireysel emeklilik sistemi hesabında değerlendirilebilmektedir. Paranızın emin eller de birikmesi ve gelecekteki hayat standartlarınızın değişmemesi ve daha kaliteli bir yaşam sürmek adına bu sistemlerden kişilerin faydalanması önerilmektedir.

Kişilerin gelecek kaygısı yaşamamaları için yaptırdıkları bireysel emeklilik sistemlerinin kısaltılmışı BES olarak bilinmektedir. Başka bir yatırım aracında bulunmayan bu sistem devlet katkısı avantajına da sahip olmaktadır. Böylelikle sisteme yapacağınız her ödemeler üzerin den kişileri ödediği tutarın %25 oranında devlet katkısı almanız mümkün olmaktadır. Yani kısaca örneklendirmek gerekirse 100 TL yatırdığınız bir emeklilik sisteminde paranız devlet katkısı ile 125 TL olduğunu göreceksiniz. Böylelikle kişilerin yatırdıkları paranın üstün de para aktarıldığı için geri dönüş alırken kişileri daha rahat bir hayata kavuşturacaktır.

Özellikle kişilerin yaptırma düşüncesin de oldukları Bireysel emeklilik sistemlerinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle her bütçeye uygun olarak dilediğinizi seçebilme hakkına sahipsiniz. Ödeme periyotlarını kendinizin belirleme imkânları da mümkün olmaktadır. 1 ay, 3 ay ve 6 aylık olarak ödeme periyodunu kendiniz belirleyebilirsiniz. Özellikle dilediğiniz zaman aralıklarında ara verebilir. İstediğiniz yerden tekrar kaldığınız yerden ödeme planınıza devam edebilirsiniz. Böylelikle geleceğiniz için hem bütçeniz hem de gönlünüze göre bir emeklilik planlamış olursunuz. Kişiler bu sisteme ne kadar erken katılırsa ok adar avantajlı olmaları mümkün olmaktadır. Böylelikle kişilerin hayatlarında büyük bir katkı sağlanabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemlerinden Erken Ayrılma Ücretlerinde Yapılan Düzenlemeler

Bireysel emeklilik sisteminde erken ayrılma ücretlerison dönemler de ödenen geri dönüşümlerde farklı hesaplamalar yapıldığı görülmektedir. Yeni düzenlemelere göre sistemden erken ayrılmak isteyen kişilere ödeyecekleri olan paradan kesintiler sadece anapara üzerinden hesaplanması mümkün olmaktadır. Ama anapara getirisi üzerinden bir kesinti kesinlikle olmayacaktır. 10 yıl önce sistemden ayrılan kişiler için bu oran anapara üzerinden %15 iken, 10 yıl prim ödemiş ama emeklilik yaşını doldurmamış kişilerin %10, emeklilik yaşını doldurmuş olmasına rağmen birikimini nakit olarak çekmek isteyenler veya maluliyet gibi sebeplerle sistemden ayrılanlar için ise %5 stopaj kesintisi uygulanmaktadır.

Kişilerin birçok avantaj karşısında sistemden emekli olabilmek adına ve fırsatları değerlendirmeleri için bireysel emeklilik sisteminde aranan bazı şartları içerdiği görülmektedir. Bu sistemin bazı şartlar içerdiği bilinmektedir; bireysel emeklilik sistemine giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmak gerekmektedir. Ödeme alabilmek için 56 yaşını doldurmak gerekmektedir. Bu şartları yerine getirmeyen kişilerin ödemelerin de, bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılmaücretinde stopaj kesintilerinin anapara üzerinden uygulandığı bilinmektedir. Ancak 2012 yılında devreye giren uygulama ile stopaj kesintileri geri iade edilmeye başlamıştır. Ancak 2007 yılından önce sistemden ayrılan kişilerin stopaj iadelerini geri alamamaktadırlar. Çünkü vergi kanuna göre 5 yıllık zaman aşımına uğradığı görülmektedir.

Kişilerin hayatlarını daha iyi bir şekilde sürdürmelerine fırsat doğmuştur. Bireysel emeklilik sistemlerinde maliye bakanlığı tarafından 2012 de kanun değişmiştir. Bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılma ücretinde yapılan değişiklik 2012 de yürürlüğe girmesinin yanı sıra ödemeler 2013 de yapılmaya başlanmıştır. Eskiden uygulama da kesinti hem anapara üzerinden hem de getiri üzerinden yapıldığı bilinmekteydi. Ama kanun değişikliğiyle geri ödemelerin hızlandırılması sağlanmaktadır.

Kişilerin hayatların koşullarının ne göstereceği bilinmediği için bireysel emeklilik sistemlerinden yararlanmaları onların yararına olmaktadır. Ama kişilerin hayat koşullarında bireysel emeklilik sistemlerini erken sonlandırma durumuyla karşılaşmaları mümkündür. Bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılma ücretleri ise kişilere ödedikleri yıllar için de geri yatırılması kişilerin de o güne kadar yaptıkları birikimleri geri alması zor durumlarında bir nebze olsa da kurtarmalarını sağlamaktadır. Böylelikle kişiler sonuç olarak az ya da çok belli bir birikim yapmaları bu sistemle sağlanabilmekte ve bu yüzden kişilerin bundan yararlanmaları sağlanmaktadır.

Bireysel Emeklilik Ödemelerinin Yapılması

Kişilerin bireysel emeklilik sistemleri ödemelerini aylık olarak kendi belirlemesi mümkün olması kişilere cazip gelmektedir. Özellikle üç yıl boyunca Bireysel emeklilik sisteminde kalan katılımcılar, sistemde geçirdikleri süreye bağlı olarak bu katkıdan yararlanmaları mümkündür. Bireysel emeklilik ödemelerin de 3. Yılın sonun da ise sistemden çıkan kişilerin devlet katkısının %15’ini, 6 yılın sonun da çıkanlar için ise %35’ini, 10 yılın sonun da emeklilik yaşını beklemeden sistemden çıkanların %40’ını almaya hak kazanırlar. 10 yıl prim ödeyen ve emekli olan adayların ise devlet katkısının tamamını almaya hak kazanırlar.

Kişiler için çok avantajlı olan bireysel emeklilik sistemi kişilerin ileri de bir güvence yaşamasını sağlamaktadır. Kişilerin şirkette veya farklı şirketler de birden fazla emeklilik sözleşmesi varsa, tüm emeklilik sözleşmelerinden emekliliği kazanabilmeleri için en az bir emeklilik sözleşmesinden emeklilik kazanma hakkına sahip olmaktadırlar. Bireysel emeklilik ödemeleri ayrı ayrı 10 yıllık katkı paylarının ödemeleri ile emeklilik yaşına gelmiş 56 yaşını tamama koşulu aranacaktır. Böylelikle kişilerin şirketlerden emeklilik haklarını kullanmak üzere isteklerini şirketlerine bildirmeleri gerekmektedir. Böylelikle kişilerin taleplerini gerçekleştirdiği görülmektedir.

Kişilerin günümüzde kamu sosyal güvenlik sistemlerinden alacağı emeklilik geliri, kişilerin yaşam şartlarını aynı düzeyde koruma şansı olmamaktadır. Bu durumda emeklilik günlerinde nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ek bir gelire ya da birikime ihtiyaç duymaktadırlar. Bireysel emeklilik ödemelerinin belli dönemlerde gerçekleştirilip kişilerin devlet katkısıyla beraber güzel bir birikim elde etmelerini sağlanmaktadır. Emeklilikteki gelir ihtiyacınız için şimdiden birikim yapmak önemlidir. Yıldan yıla artan pek çok tüketim ile tasarrufun teşvik edildiği yeni bir döneme girmiş bulunmaktayız.

Milyonlarca insanın katılma şansı bulduğu bireysel emeklilik sistemi için, bireysel emeklilik ödemeleri kişilerin istekleri doğrultusun da düzenli ödemeler yaparak birikmektedir. Böylelikle kişilerin gelecek kaygısını en az düzeye indirmeleri mümkünüdür. Çünkü bireysel emeklilik ödemeleri, düzenli yapıldığı taktir de oldukça güzel bir şekilde birikim yapma şansı sağlanacaktır. Bu yüzden kişilerin devlet katkısından da yararlanarak birikimlerin de fark edilecek düzeyde artan paranızı emeklilik döneminde ister maaş olarak hesaplarına her ay düzenli yatar isterlerse de paranın tamamını alma haklarına da sahip olmaktadırlar. Böylelikle de biriken paralarını istedikleri şekilde harcamaları mümkün olmaktadır. Ayrıca vergisi de sadece getiri üzerinden alınmaktadır.