3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
Sigorta Şirketini Değiştirirsem Hasarsızlık İndirim Haklarım Devam Eder Mi?
Sigorta Şirketini Değiştirirsem Hasarsızlık İndirim Haklarım Devam Eder Mi?

Trafik kazaları, gerek trafik yoğunluğu gerekse de sürücülerden kaynaklı hatalar nedeniyle sıklıkla karşılaştığımız durumlardandır. Bunun yanında araçların çalınması gibi durumlarda meydana gelebiliyor. Ancak böyle durumlar için araçlar, kasko sigortaları ile güvence altına alınabiliyor. Sigortalanan araçlar, bir eşyaya ya da araca çarptıklarında ya da çalınmaları durumunda sigortanın güvencesi altına alınırlar ve hasarları şirket tarafından karşılanır.

Bunların yanında araçların bir yıllık sigorta poliçesi dönemi içerisinde herhangi bir kazaya karışmaması ya da hasar almaması durumunda hasarsızlık indirimi almaya hak kazanırlar. Yine araçların hasarsız geçirdikleri süre ne kadar uzun olursa, alacakları hasarsızlık indirimi oranları da o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca hasarsızlık indirimi oranları araçların yaşına, modeline ve markasına göre de değişiklik göstermektedir.

Hasarsızlık indirim oranları sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Yine bu indirim hakkı bazı durumlarda kaybolur. Örneğin; aracınızın hasara uğraması halinde bu hasarı poliçenizi kullanarak karşılarsanız hasarsızlık indirimi hakkınız ortadan kalkar. Fakat o sene içerisindeki hakkınızı sigorta poliçenizden kullanmaz ve hasarı kendiniz karşılarsanız diğer yıl hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsiniz. Bunun yanında meydana gelen kazada sizin bir kusurunuz yoksa ve kusur tamamen karşı taraftaysa bu durumda da sigorta poliçenizdeki indirim hakkınız devam edecektir.

Sigorta Şirketi Değiştirilirse Hasarsızlık İndirimi İptal Olur mu?

Hasarsızlık indiriminden yararlanan araç sahiplerinin en çok merak ettikleri husus, sigorta şirketlerini değiştirmeleri durumunda hasarsızlık indiriminin devam edip etmeyeceğidir. Bu durumda sigorta şirketi değiştirilse dahi hasarsızlık indirimi iptal olmaz. Aksine devam eder. Çünkü hasarsızlık indirimi kişilerin kazandıkları bir haktır. Yani poliçe yenilemesi başka bir sigorta şirketine yaptırılmak istendiğinde hak indirimi devam eder ve poliçe primine yansıtılır. Bunun yanında aracınızı değiştirseniz de hasarsızlık indiriminiz iptal olmaz ve yeni aracınıza kasko yaptırırken indirim hakkınızı kullanabilirsiniz.

Tüm bunların yanında hasarsızlık indirimi cam kırılması, mini onarım gerektiren durumlar, radyo teyp onarımı ve bir kaza halinde karşı tarafın 8/8 hatalı olması durumunda da iptal olmaz ve bu indirimden yararlanmaya devam edersiniz.