3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
Nakliyat Poliçesi Hakkında
Nakliyat Poliçesi Hakkında

Nakliyat sigortası, malların bir yerden başka bir yere taşınması sırasında oluşabilecek tehlikelere karşı güvence altına alınması için yapılan sigorta çeşididir. Taşımacılık, günümüzde giderek gelişme gösteren bir sektördür. Bu sektördeki gelişmelere paralel olarak ise nakliyat sigortası kavramı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle sigorta kapsamına ticari tehlikeler de dâhil edilmiştir. Taşımacılık esnasında taşınan mallara zarar gelmesi durumunda bu mallar, nakliyat sigortası ile güvence altına alınmaktadır.

Nakliyat poliçesi, taşınan mallar için büyük önem taşımaktadır. Çünkü malların soyguna uğraması, çarpma sonucunda zarar görmesi ya da batması gibi durumlar için önlem alınması gerekmektedir. Bu da ancak taşınan malların nakliyat sigortası ile güvence altına alınması ile mümkündür.

Nakliyat Poliçesi Teminatları Nelerdir?

Nakliyat sigortasının teminatları temelde üçe ayrılmaktadır. Bunlar; geniş teminat, dar teminat ve tam zıya teminat olarak sayılabilir. Sigorta teminatları arasında yer alan geniş teminat; kasti hareket, gizli kusur, olağan hasarlar, gecikme, mal yükümlülüklerini yerine getirmeme, savaş silahından doğan zararlar ve kasti zarar güvence altına almaktadır.

Nakliyat sigortası kapsamında yer alan dar teminat ise, karayolu ve demir yolunda oluşabilecek tehlikelere karşı zıya ve hasar karşılanır. Tam zıya teminatında ise masraflar ve kurtarma hariç zıya tamamen temin edilir.

Nakliyat sigortası fiyatlarını etkileyen pek çok etken bulunmaktadır. Bunlar arasında; taşıma seferi, teminatın kapsamı, taşıma aracının hangisi olduğu, taşıma ambalajı, taşıma biçimi ve malın cinsi yer almaktadır. Sayılan bu etmenler, nakliyat poliçesinin prim ücretlerini arttırmakta ya da düşürmektedir.

Nakliyat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mudur?

Nakliyat sigortası, yaptırılması yasal olarak zorunlu olan bir sigorta değildir. Ancak bu sigorta çeşidi finansal bir zorunluluk halini almıştır. Çünkü bankaların, emtia nakliyat sigortalarında güvence aramaları, tekne sigortalarında ise riske maruz tutarların çok yüksek olması ve ipotek alacaklıların sigorta teminatı istekleri bunu gerekli kılmıştır. Nakliyat poliçesini malların alıcısı firma tarafından yaptırabileceği gibi malların satıcısı konumundaki firma yaptırabilmektedir. Bu konuda bir kısıtlama söz konusun değildir. Siz de uygun fiyata nakliyat poliçesi çözümleri için bizimle irtibata geçebilirsiniz.