3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
Her Kazada Alkol Raporu Almak Zorunlu Mu?
Her Kazada Alkol Raporu Almak Zorunlu Mu?

Trafiğin her geçen gün daha da yoğunlaşması, trafiğe çıkan sürücü ve araç sayısının artması nedeniyle pek çok trafik kazası gerçekleşiyor. Bu kazalar kimi zaman trafik yoğunluğundan kaynaklanırken kimi zaman ise sürücülerin ihmalkârlığı nedeniyle meydana geliyor. Tüm bu nedenlerden dolayı trafik kazalarının oranı eskiye göre daha da artıyor. Bu durumda bir kazaya karışma riskine karşı kaza sırasında neler yapılması gerektiği bilinmelidir. Peki, kaza sonrası neler yapılmalı? Her kazada alkol raporu almak zorunlu mudur? İşte bu soruların cevabı ve daha fazlası...

Trafik kazasının gerçekleşmesinin hemen ardından yapılması gereken ilk şey can kaybı olup olmadığını kontrol etmektedir. Yaralı varsa hemen ambulans ve polis aranmalıdır. Bunun yanında diğer sürücülerin de kaza yapmaması için önlemler alınmalıdır. Bunun için araçlarda mutlaka reflektör bulundurulmalıdır. Bu reflektörler şehir içindeyseniz 30 metre geriye yerleştirilmelidir. Eğer şehir dışındaysanız 100-150 metre geriye yerleştirilmesi gerekir.

Kaza sonucunda herhangi bir yaralı yoksa ve sadece maddi hasar bulunuyorsa bu durumda yapmanız gerekenler bulunmaktadır. Bunun için ilk olarak kaza tespit tutanağı tutmanız gerekmektedir. Bu, kaza sonrasında sigorta işlemleri sırasında lazım olacak oldukça önemli bir belgedir. Eğer bu belgeyi eksiksiz bir şekilde doldurup imzalanamazsanız sigorta şirketinizden herhangi bir talepte bulunamazsınız. Kaza sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer nokta ise alkol raporunun alınmasıdır.

Hangi Durumlarda Alkol Raporu Alınmalı?

Kaza sonrasında bazen alkol raporu alınması gerekmektedir. Ancak sadece maddi hasarlı bir kazaya karıştıysanız ve karşı tarafın alkollü olduğunu düşünüyorsanız polis çağırmalı ve alkol raporu almalısınız. Bu durumda sizin kaza tespit tutanağı tutmanız gerekmemektedir. Yapmanız gereken polisi aramak ve polisin gelmesini beklemektir.

Maddi hasarlı kazalarda alkol raporu almak için polisi beklemelisiniz. Bunun yanında kazanın gerçekleştiği yer jandarma sınırları içerisinde yer alıyorsa bu durumda en yakın jandarma karakolunu aramalı ve haber vermelisiniz. Burada ifade vererek görgü tespit tutanağı tutturmalısınız. Sonuç olarak maddi hasarlı kazalar sonrasında kendiniz alkol raporu almaya çalışmak yerine kolluk kuvvetlerini beklemeniz gerekmektedir.