3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
Hasar Anında Yapılması Gerekenler
Hasar Anında Yapılması Gerekenler

Trafik kazaları, genellikle kural tanımayan sürücüler ya da yoğun trafik sonucunda meydana gelir. Bu kazalar sonrasında sigorta ya da kaskonun sağladığı güvencelerden yararlanabilmek adına yapılması gerekenler bulunmaktadır. Hasar anında yapılması gerekenler eksiksiz olarak gerçekleştirilirse, daha sonra yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmiş olur. Peki, hasar anında yapılması gerekenler nelerdir?

Hayati Kontrolleri Yapın

Hasar sonrasında her şeyden önce yapmanız gereken hayati kontrollerin yapılmasıdır. Çünkü öncelikle can güvenliğinin sağlanması gerekir. Eğer yaralı varsa ambulans çağırılır. Sonrasında kazaya karışan araçların fotoğrafları çekilir.

Kaza Tespit Tutanağı Tutun

Hasar sonrasında yapılması gerekenler arasında kaza tespit tutanağının tutulması da yer almaktadır. Bu tutanağın tutulma sebebi, kazaya karışan sürücülerin trafik polisini çağırmadan anlaşmaları için düzenlenmektedir. Sigorta işlemleri için mutlaka tutulması gereken kaza tespit tutanağında kazaya karışan tarafların görüşlerinin yazılı beyanı bulunmalıdır.

Kaza tespit tutanağını hazırlarken kaza yapan sürücüler tutanakta istenilen bilgilerin tümünü eksiksiz olarak iki nüsha şeklinde doldurmalı ve imzalamalıdır. Sigorta şirketleri ile daha sonra sıkıntı yaşamamak adına bazı bilgilerin eksiksiz doldurulması şarttır. Bu bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kazanın yeri, saati ve tarihi,
  • Görgü tanıklarının iletişim bilgileri,
  • Kazaya karışan kişilerin sürücü, araç ve trafik sigorta poliçe bilgileri,
  • Aracın ilk darbe aldığı yer işaretlenir,
  • Tutanağa kaza yerinin ve anının taslağı çizilir,
  • Kazaya karışan sürücüler görüşlerini yazar,
  • Tutanakta bulunan 12 numaralı alan sürücüler tarafından imzalanır,

Hangi Durumda Polis Çağırılmalı?

Kaza tespit tutanağı, polise gerek kalmadan kazaya karışan tarafların anlaşması için düzenlenir. Eğer taraflar kendi aralarında anlaşma sağlarlarsa polis çağırılmasına gerek yoktur. Ancak kazaya karışan sürücüler arasında anlaşmazlık olursa, sürücülerden biri alkollü ise ya da akli dengesi bozuksa bu durumda polis çağırılmalıdır. Yine kazaya karışan sürücülerden birinin ehliyetinin olmaması, yaşının küçük olması, aracın resmi plakalı olması ya da kazaya karışan araçlardan birisinin sigortalı olmaması durumlarında da polis çağırılmalıdır.

Hasar anında yapılması gerekenler kısaca yukarıda anlatıldığı şekildedir. Bunun yanında kaza tespit tutanağı tutulduysa bu belgenin kazanın meydana gelmesinden itibaren 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine verilmesi gerekmektedir.