3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
Genişletilmiş Kasko Sigortası nedir?
Genişletilmiş Kasko Sigortası nedir?

Genişletilmiş kasko; çarpma, yanma, hırsızlık ve çarpılma gibi temel kasko sigortası hasarlarını karşılayan bir sigorta çeşididir. Yine bu teminatlara ek olarak araç sahiplerinin talepleri doğrultusunda teminat eklemeleri yapılabilmektedir. Bu ek teminatlar arasında; toplumsal hareketler, doğal afetler ve terör olayları sonrasında meydana gelen hasarlar yer almaktadır.

Bu kasko çeşidi, araçların aldığı zararları karşılamanın yanında aynı zamanda araç içerisinde yer alan özel eşya ve aksesuarları da güvence altına almaktadır. Yine herhangi bir hasar sırasında araç içerisinde yer alan diğer şahıslarının aldığı hasarların bedeli genişletilmiş kasko sigortası tarafından karşılanır. Bunların yanında trafik sigortası limitlerinin yeterli olmadığı durumlarda devreye girer ve artan finansal sorumluluğu üstlenir. Ayıca yol yardım hizmetini de kapsayan bir sigorta çeşididir.

Genişletilmiş kasko sigortasının kapsamına giren durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

-          Aracına genişletilmiş kasko sigortası yaptıran kişilerin araçlarının kazaya karışması durumunda bu kasko devreye girer.

-          Aracın hareket halinde ya da durağan halde olması fark etmez, kaza sonucu araç sahibi ya da aracın içerisindeki diğer kişilerin hasar görmesi durumunda genişletilmiş kasko sigortası devreye girer.

-          Genişletilmiş kasko sigortası, sigortalanmış aracın yanması durumunda hasarı karşılar.

-          Yine sigortalı aracın çalınması ya da parçalara ayrılması da bu sigorta kapsamında yer almaktadır.

Dar kasko ve genişletilmiş kasko arasındaki fark ise verilen teminatlarda ortaya çıkmaktadır. Çünkü dar kasko genişletilmiş kaskonun güvence altına aldığı maddelerden sadece birkaçını kapsamaktadır. Bu nedenle dar kasko fiyatları daha uygun olmasına rağmen teminatların kapsamının geniş olması nedeniyle genişletilmiş kasko yapılması daha avantajlıdır. Bunun yanında genişletilmiş kasko fiyatları, poliçe bazında değişiklik göstermektedir. Yine kasko sigortası fiyatı; sürücünün yaşı, aracın yaşı, aracın marka ve modeli,  aracın kayıtlı olduğu il ve araç sahibinin cinsiyeti gibi durumlardan etkilenmektedir.

Genişletilmiş Kasko Sigortası Araç Bedeli Nasıl Tespit Edilir?

Genişletilmiş kasko sigortası araç bedeli ise her ay, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından yayınlanan Kasko Araç Değer Listesi kriter olarak alınarak belirlenmektedir.

Genişletilmiş Kasko Sigortası’nda Hasar Onarım Yerini Kim Seçer?

Bu kasko çeşidinde poliçe üzerinde belli bir onarım merkezine yönlendirme yapılmamışsa bu durumda hasar onarım yerini sigortalının kendisi belirleyebilir.