DASK Sigortası | 2 Dakikada DASK Sigortanızı Hemen Alın, Dask Sorgulama Nasıl Yapılır? | DASK Sorgulama | E-Devlet ile Sorgulama | DASK Resmi Sitesi | DASK Primleri Hesaplama | DASK Sorgulama Yönteminin Yapılabileceği Bilgiler
phone
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
mail
info@startsigorta.com.tr
icon
2 Dakikada DASK Sigortası Satın Al

Aşağıdaki bilgileri girin, Zorunlu DASK Sigortanızı 2 dakikada güvenli alın, poliçenizi hemen e-posta adresinize gönderelim.
  • Mevcut DASK poliçe numarasını bilmiyorsanız www.turkiye.gov.tr/dask-police-sorgulama adresinden veya haftaiçi ve cumartesi günleri (resmi tatiller dahil) 09:00 - 19:00 saatleri arasında, telefonunuzdan 125'i tuşlayarak ALO DASK desteği ile poliçe numaranızı öğrenebilirsiniz.
Dask Sorgulama Nasıl Yapılır?


Jeopolitik konumu nedeniyle ülkemizde deprem riski oldukça fazla. 1999 Marmara depreminden sonra konu hakkında hassasiyetlerin de arttığını görebiliyoruz. DASK sorgulama işlemleri, sahip olduğumuz ve her yıl yenilenen poliçe hakkında bilgi veriyor. Sizde poliçe sorgulama işlemlerinizi nasıl yapacağınızı, hangi bilgilere ulaşacağınızı bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

DASK Sorgulama


Ülkemizde her yıl belirtilen bir deprem gerçeği var. Ne zaman ve ne şekilde gerçekleşeceği belli olmayan bu afete kendimizi koruma altına alabiliyoruz. Bunu DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) aracılığıyla yapabiliyoruz. Peki, sahip olduğumuz sigortanın sorgulama işlemlerini nasıl ve nereden yapabiliriz?

E-Devlet ile Sorgulama

DASK poliçenizi sorgulamak isterseniz, bunun için birinci yol E-Devlet. Buradan sigortanızın durumunu ve olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. E-Devlet sistemiz üzerinden sadece durum bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sistem üzerinden sorgulama yapabilmeniz için izleyeceğiniz adımlar şu şekilde ilerliyor.

- Kendi kimlik numaranız ve sistem şifrenizle, E-Devlet'e giriş yapıyorsunuz.

- Giriş yaptıktan sonra DASK Poliçe Sorgulama şeklinde arama yapıyorsunuz. Arama için üst kısımdaki arama kutusuna işlemi yazabilirsiniz.

- Sistemde karşınıza çıkacak olan bilgilerde, T.C. kimlik numaranız, il ve ilçe bilgilerinizi girmeniz sonucu DASK sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

DASK Resmi Sitesi

Sigorta durumunu öğrenmenin bir diğer yöntemi, DASK'ın kendi resmi web sayfası. Poliçe numaranızı bilmiyorsanız, sadece sigortanızın durumunu öğrenebilirsiniz. Yani poliçe numarası olmadan kimlik bilgilerinizle sadece sigortanızın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Poliçe numaranızı biliyorsanız, DASK sistemi üzerinden sigortanızın tüm detaylarına ulaşabilirsiniz.

DASK sistemi üzerinden detaylı olarak poliçe sorgulaması yapmak istiyorsanız şu adresten buna ulaşabilirsiniz. https://dask.gov.tr/e-services/portal/searchPolicy

DASK Primleri Hesaplama

DASK'ın kendi resmi web sitesi üzerinden poliçe durumunuzu, prim hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Prim hesaplaması yapabilmek için https://www.dask.gov.tr/e-services/portal/calculatePremium şu adresten sorgulama yapabilirsiniz. DASK prim hesaplama yapabilmeniz için aşağıda yer alan bilgileriniz yanınızda bulunmalıdır.

- Yapının, İl, ilçe, köy bilgilerini mutlaka bilmelisiniz.

- Bilmeniz gereken bir diğer bilgi binanın yapı tarzı bilgisi. (Hangi tür malzeme kullanılarak yapılmış)

- Yapının ne zaman inşa edildiğine dair bilgiler. Binanın tam tarihili yapı inşa yılı.

- Poliçe yenileme bilgileri (ilk defa oluşturulacak poliçelerde indirim bulunmadığı için seçim yapılmaz. Birinci yıl yenileme yapılacaksa, indirim alanı seçilmelidir. İkinci ve sonraki yılların yenileme işlemleri yapılacaksa %20 indirim oranları seçilmelidir.)

DASK Sorgulama Yönteminin Yapılabileceği Bilgiler

Poliçenin tüm detaylarını öğrenmek istiyorsanız, sorgulama için aşağıda yer alan bilgilere ihtiyacınız olacak. Bu bilgileri şöyle sıralayabiliriz.

- T.C Kimlik Numarası ve DASK Poliçe Numarası

- Ad ve Soyad bilgileriyle birlikte DASK poliçe numarası

- Vergi numarası ve DASK poliçe numaranız

- Unvan ve DASK poliçe numarası

- Yabancı kimlik numarası ve DASK poliçe numaranız

- Pasaport numarası ile DASK poliçe numarası

- Adres kodu ve vergi numarası

- Adres kodu ile T.C. Kimlik Numarası

- Adres kodu ile yabancı kimlik numarası

Bilgileriniz mevcut ise bu yöntemle DASK sorgulama yapabilirsiniz. Bu bilgileriniz ile sigortanızın durumunun yanında, diğer tüm detaylarına ulaşabilirsiniz.

Sigortanızın Var Olup Olmadığını Sorgulayabileceğiniz Bilgileri

Burada yer alan bilgilerle sigortanızın sadece var olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Yani sadece sigortanız var mı, yok mu bilgilerine ulaşırsınız.

- Vergi numarası ile il, ilçe bilgileri

- T.C. kimlik numarası ve il, ilçe bilgileriyle

- Yabancı kimlik ve il, ilçe

- Pasaport numarası ile il, ilçe bilgileriyle, sorgulama yapabilirsiniz. Bir kez daha hatırlatalım, bu bilgilerle sadece sigortanızın durumunu (var olup olmadığını) sorgulayabilirsiniz.

DASK Sorgulamaları ile Hangi Detaylara Ulaşılabilir?

DASK sorgulama ile hangi detaylara ulaşabileceğiniz aşağıda yer alıyor. Yapacağını sorgulamayla sigortanıza ait istediğiniz her bilgiyle ulaşabilirsiniz.

- Poliçenin ne zaman başladığı, yani başlangıç tarihi

- Poliçenin kendi numarası

- Riziko (risk) adres bilgileri

- Poliçenin ne zaman sonlanacağı bilgisi, bitiş tarihi

- Parsel, ada ve parta bilgileri

- Poliçenin yapıldığı sigorta şirketinin hangisi olduğu

- Prim bilgileri

- Acente bilgileri

- Sigortanın bedeli (indirimli veya indirimsiz halleri)

DASK poliçenizle ilgili bilgilere sahip olmanız çok önemli. Bitiş tarihinden önceki süreçte (30 gün içerisinde) yenileme yapmanız halinde indirim kazanabilirsiniz. Bu detayı sigorta şirketiyle konuşabilirsiniz.

DASK Sorgulama Neden Dönemsel Yapılmalı?

Deprem sigortası zorunlu hale getirildi. Bunun yapılması ve yenileme işlemlerinin de unutulmaması gerekiyor. DASK sorgulama işlemi önemi esasında burada devreye giriyor. Sorgulama yapacak olanlar poliçe ile ilgili tüm bilgilere ulaşabiliyorlar.

Örneğin; sigortanın ne zaman sonlanacağı hakkında istenildiği zaman bilgi edinilebiliyor. Bu takdirde sigorta dönemi henüz bitmeden tekrardan yenileme işlemleri yapılabiliyor. Ayrıca devamlı olarak deprem sigortası yapanlar, prim bakımından ve %20 gibi indirimler kazanabiliyorlar.

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmanın Önemi

Türkiye fay hatları bakımından 5 ayrı bölgeye ayrılmıştır. Sözü geçen bölgelerde aşama aşama deprem riskleri bulunuyor. Her bölgenin ayrı riski olduğunu söylemek mümkün. Deprem ülkesi olan Türkiye'de 2000 yılında alınan kararla, sigorta yaptırma zorunlu hale getirildi. Depremin önlenmeyeceğini biliyoruz. Sigorta ise bize deprem sonrasında güvence veriyor.

Hangi Yapılar DASK Kapsama Alanındadır

- Doğal afet sonucunda devlet eliyle yapılmış veya kredi yöntemiyle yaptırılmış yapılar, DASK kapsama altındadır.

- Bina içerisinde kullanılmakta olan ticarethane, büro ve benzeri bağımsız tüm yapılar, kapsama alanındadır.

- Kat Mülkiyeti Kanununa göre bağımsız olan bütün bölümler DASK'ın kapsamına girer.

- Özel ve tapulu mülke tabi olup, üzerilerine mesken şeklinde inşa edilmiş bütün yapılar, sigortanın kapsama alanına girer.

Sigorta Olmadan İşlem Yok!

Kanun Hükmünde Kararname ile zorunlu deprem sigortası yaptırmayanlar için çeşitli engellemeler mevcut. Kanuna göre sigortasını yapmayanlar, yapılarının doğal gaz, su, elektrik aboneliklerini yapamazlar. Zorunlu deprem sigortanızı yapmanız önemli değil.

Binanızla ilgili işlem yapabilmeniz için primlerinizi ödediğinize dair resmi belgelere ihtiyacınız olacak. Yan kamu kuruluşları, sizin sigortanızı karşıladığınız bilgisini paylaşmalıdırlar. Ayrıca unutmamalısınız ki zorunlu deprem sigortası sadece 1 yıl için geçerlidir. 1 yılın sonunda, sigortanın mutlaka yenileme işleminin yapılması gereklidir.

Türkiye'de Zorunlu Deprem Sigortası

Ülkemizde eskiye oranla depreme karşı hassasiyetler gelişti. Buna göre zorunlu deprem sigortasına verilen değer artmış durumda. Depremlerin sıklıkla yaşandığı ülkemizde yaşanan olaylarda sigortanın önemini daha iyi anlayabiliyoruz. Van depreminde, zorunlu deprem sigortasını yapan kişilerin sonrasında nakit ihtiyaçlarını aldığını görebiliyoruz.

DASK Prim Tutarları Neye Göre Belirleniyor?

Zorunlu deprem sigortası prim ödemelerinin düzenli olarak yapılması gerekiyor. Prim miktarlarına bakıldığında, bunun olası depremde oluşacak hasara göre çok düşük kaldığını görebiliriz. Ödenecek prim miktarları şu detaylarla belirleniyor.

- Binanın yapı tarzı (Hangi malzemelere göre yapıldığı, dayanıklı malzemeler, dayanıksız malzemeler. Risk ne kadar artarsa, prim miktarı fazlalaşacaktır.)

- Binanın bulunduğu bölge (Bina hangi deprem risk bölgesinde bulunuyor. Risk düştükçe prim miktarı düşecektir.)

- Sigortalanacak olan yapının brüt yüz ölçüm bilgileri

Süresi bitmeden 30 gün içinde yapılan sigortada %20 oranında indirim var. Yine site veya binanın tüm daireleri birlikte yapılırsa %20 ekstra indirim kazanılabiliyor. Bu detaylara göre yapılacak zorunlu deprem sigortası uygun fiyatlara yapılabilir.

Bu yazı 20.01.2021 tarihinde 5812 sıra numarası ile oluşturulmuştur.