DASK Sigortası | 2 Dakikada DASK Sigortanızı Hemen Alın, Dask Prim Hesaplama İşlemleri | DASK Prim Hesaplama | DASK Hesaplama İle Primlerinizi Öğrenin
phone
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
mail
info@startsigorta.com.tr
icon
2 Dakikada DASK Sigortası Satın Al

Aşağıdaki bilgileri girin, Zorunlu DASK Sigortanızı 2 dakikada güvenli alın, poliçenizi hemen e-posta adresinize gönderelim.
  • Mevcut DASK poliçe numarasını bilmiyorsanız www.turkiye.gov.tr/dask-police-sorgulama adresinden veya haftaiçi ve cumartesi günleri (resmi tatiller dahil) 09:00 - 19:00 saatleri arasında, telefonunuzdan 125'i tuşlayarak ALO DASK desteği ile poliçe numaranızı öğrenebilirsiniz.
Dask Prim Hesaplama İşlemleri


Zorunlu deprem sigortasının primleri bazı kurallara göre hesaplanır. Sigortanın primleri hesaplandığında, olası deprem sonrası alınabilecek en yüksek bedel hesap edilir. Yani depremden sonra yapınız için alacağınız miktarın en yükseği değerlendirilir.

Sonrasında belirlenen bu miktar, tarifenin fiyatları ile çarpılır ve sonuç bulunur. DASK prim hesaplama detaylarıyla nasıl yapılır, merak ediyorsanız, detaylarını bu yazıda bulabilirsiniz.

DASK Prim Hesaplama


1999 Marmara depreminden sonraki yıl kurulan DASK, deprem sigortasını yapan kurumdur. Zorunlu olarak belirlene yapı sigortasının prim bedelleri mevcuttur. Ödenecek olan prim miktarları, çeşitli bazı detaylara göre hesaplanır.

İlk olarak prim hesaplamada dikkate alınan, yapının hangi bölgede yer aldığıdır. Türkiye deprem haritalarında, ülkemiz 5 faklı deprem bölgesine ayrılmıştır. Deprem bölgeleri, riskin çok ve az olması şeklinde ayrılmıştır. Bölgeler sadece il olarak değil, ilçeler şeklinde de ayrılmışlardır.

Hesaplamada ilk kriter dediğimiz gibi binanın yer aldığı deprem bölgesidir. Yapı yüksek deprem risk bölgesinde yer alıyorsa, ödenen prim miktarı da artıyor. Az riskli bölgelerde ödenen primler buna göre düşük oluyor. Bununla beraber binanın yapı malzemeleri, yaşı gibi birçok faktör, prim miktarlarını doğrudan etkileyen diğer faktörler.

Bina ne kadar yalıysa, kullanılan yapı malzemesi ne kadar kalitesizse alınacak prim miktarları aynı derecede yükseliyor. Aşağıda bölge bölge deprem risk ve alınan prim miktarlarını aktaracağız. Miktar payı binde (‰) üzerinden hesaplanmıştır.

- Birinci risk bölgesinde alınan prim oranları şu şekildedir. Karkas, betonarme ve kagir yapılarda 2.20 oranında, yığma kagir yapılarda 3.85, diğer yapılar için ise 5.50 olarak hesaplanmıştır.

- İkinci risk bölgesinde karkas, betonarme ve kagir yapılarda 1.55 oranında, yağma kagir yapılarda ise 2.75, diğer bina yapılarında 3.53 şeklinde hesaplanır.

- Üçüncü risk bölgelerinde; kagir, karkas ve betonarme yapılarda 0.83, yığma kagir yapılarda 1.43, diğer yapı meskenlerde ise alınan oran 1.76 şeklinde belirlenmiştir.

- Dördüncü risk bölgelerinde betonarme, karkas ve kagir yapılarda 0.55, yığma kagir yapılarda 0.60, diğer yapılarda ise 0.78 şeklinde değerlendirilmiştir.

- Beşinci ve en az riskli bölgelerde betonarme, kagir ve karkas yapıların oranları 0.44, yığma kagir yapılarda 0.50, diğer yapılarda da 0.58 oranı şeklinde belirlenmiştir.

Bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Bu alınan oran miktarları %(yüzde) üzerinden değil, ‰(binde) oranları üzerinden hesaplanmaktadır. Görüldüğü gibi risk bölgelerine yaklaştıkça prim miktarları oranı yükseliyor. Aynı biçimde risk ne kadar az oluyorsa, oranlarda düşüklük meydana geldiği görülebiliyor.

Deprem Sigortası Prim Bedellerini Hangi Faktörler Belirler?

DASK prim hesaplama işlemlerinden birçok faktör bulunur. Hesaplanacak olan prim bedelleri, yukarıda belirttiğimiz bölgelere göre değişiklik gösterir. Sabit fiyatlı olmadığını belirtebiliriz. Primleri belirleyen diğer faktörlerin tümü şu şekilde sıralanabilir.

- Yapınızın bulunduğu bölgenin, ilin ve ilçenin deprem risk faktörü. Risk ne kadar fazla olursa, primler yüksek olacaktır.

- Konutun yapı tarzı, yani inşasına kullanılan malzemeler. (Betonarme, çelik, karkas, kagir ve diğerleri şeklinde farklılık gösterir.)

- Yapının toplamdaki yüz ölçümü de DASK prim hesaplama için bir diğer önemi faktördür.

- Konutun ne zaman yapıldığı bilgileri. Konut hangi yıl, ay, gün inşa edilmişse buna ait resmi bilgi ve belgeler.

- İlk defa poliçe yapılırsa herhangi bir indirim söz konusu olmaz. İkincisi ve diğerlerinde söz konusu indirimler hesaplamaya girecektir.

Tüm faktörler, deprem sigortasının belirlenmesinde önemli rol oynarlar. Burada her bir faktörün prim hesaplamayı etkilediğini söyleyebiliriz.

DASK Prim Hesaplama Yöntemleri

Zorunlu deprem sigortanızı birçok yolla hesaplayabilirsiniz. Bunlardan birisi de DASK resmi sitesinde yer alan hesaplama aracıdır. DASK prim hesaplama aracıyla prim hesaplamalarını şu şekilde yapabilirsiniz.

- İlk olarak seçmeniz gereken, binanızın bulunduğu il, ilçe ve mahalle bilgileri olacaktır.

- Daha sonrasında binanızın yapı tarzı hangisiyse onu seçmelisiniz. (Örneğin, kagir, betonarme, çelik gibi.)

- Bina İnşa Yılı bölümüne de yapının ne zaman yapıldığına dair bilgileri girmeniz gerekecektir.

- Hemen sonrasında dairenin toplam yüz ölçümü alanında bilgilerinizi girmelisiniz. Dairenizin brüt yüz ölçümünü ekleyebilirsiniz.

- Ardındaki seçenekte yenileme bilgileri yer alır. Bu yararlanacağınız indirimleri de belirler. İlk defa yapacaksanız, indirim almazsınız. İkinci ve sonrasında ise prim miktarlarına indirim eklenecektir.

DASK'ın kendi ana sayfasında bu hesaplama aracını kullanarak işleminizi yapabilirsiniz. Hesaplama yöntemi oldukça pratik bir işlemdir. Rahatlıkla yapabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Şuana kadar yaptığımız araştırmalar, DASK hesaplama şeklinde tanımlanabilir. Şimdi ise zorunlu deprem sigortası yaptırmak isteyenlerin teslim etmesi gereken belgelere bakalım. Sigorta şirketinin sizden talep edeceği belgeler aşağıda sıralanmıştır. Belgelerinizi hazırlayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

- İsim bilgileriniz, tam adresiniz ve telefon numaranız (kısacası iletişim bilgileri)

- Sigorta yapacağınız yapının açık (resmi) adresi

- Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve beraberinde vergi kimlik numarası

- Tapu bilgileriniz (Pafta, arsa, sayfa no, parsel)

- Binanın hangi malzemelerden yapıldığına ilişkin bilgiler, binanın yapı tarzı (Kagir, betonarme, çelik, yığma şeklinde sırlanır)

- Binanın inşa edildiği yıl (Binaların inşa yılları 4 ayrı guruba ayrılmışlardır. 1975 öncesi yapılanlar, 1976 ve 1996 arasında yapılan binalar, 1997 ile 1999 arasında yapılanlar, 2000 sonrasında yapılmış binalar.),

- Binanın toplam kat sayısına ati bilgiler.

- Binanın mevcut hasar bilgileri (Hasar görmemiş, az hasar görmüş, orta hasarlı şeklinde guruplara ayrılır)

- Dairenin brüt olacak şekilde yüz ölçümü istenen bilgiler arasındadır.

Bu bilgilerin tamamı, sigorta şirketine poliçe için başvurduğunuzda istenir. Bilgilerinizi eksiksiz olarak tamamlayarak, sürecin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Deprem Sigortası Yaptırmanın Önemi

17 Ağustos 1999 yılında yaşanan deprem bile Türkiye'nin yüksek riskler ülkesi olduğunu gösterdi. Buna göre her vatandaşın görevi, deprem sigortası yaptırmaktır. Deprem sigortası, meydana gelecek tehlikeyi önlemez. Deprem sonrasında yaşanacak felaketlerin minimum seviyeye düşürülmesi için uygulanır. Depremzedeler bu sigorta ile deprem sonrası haklara sahip olurlar.

- Meydana gelen hasar ne derece olursa olsun, karşılığını nakit olarak almak. Özellikle yıkılan yapılar sonrası depremzedeler önemli mağduriyetler yaşarlar. Sigorta, mağduriyetin yaşanmasını önler.

- Mal kaybını (binalar) en aza indirmek. Deprem sigortasının bina içerisindeki eşyaları kapsamadığını söyleyebiliriz. Eşyalar ihtiyari ismi verilen sigorta ile garanti altına alınabilir.

- Artık 1 büyüklüğünde depremler tespit edilebiliyor. Depremleri gözlemleyen kule sayısı eskiye oranla artmış durumda. Teknolojinin imkanlarına rağmen, gelecek deprem felaketi için henüz bir çare bulunmuş değil. Aniden meydana gelebilecek depremlere, sigorta ile hazırlıklı olunabilir.

Zorunlu deprem sigortası, isminden anlaşıldığı gibi mecburidir. Sigortanın yapılmadığı binalarda su, doğal gaz veya elektrik gibi abonelikleri yapılamaz. Deprem sigortasının yapılması durumunda, tüm abonelikler yapılabilir. Zorunlu deprem sigortası hesaplama konusunda dilerseniz, bizden bilgi alabilirsiniz. Hangi belgelere ihtiyaç duyduğunuzu 7/24 bizlere sorabilirsiniz.

DASK Hesaplama İle Primlerinizi Öğrenin

DASK'ın kendi sitesinde yapılan hesaplama yöntemini yukarıda nasıl yapabileceğinizi adım adım anlattık. Bu adımları takip ederek DASK prim hesaplama işleminizi yapabilirsiniz. Ödeyeceğiniz primlerde indirim alıp almayacağınızı da bu hesaplama aracı üzerinden öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz sigorta şirketi ile prim miktarınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bu yazı 20.01.2021 tarihinde 13294 sıra numarası ile oluşturulmuştur.