3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
Ayakta Tedavi Teminatı Nedir ve Hangi Tedavi Harcamalarını Kapsar?
Ayakta Tedavi Teminatı Nedir ve Hangi Tedavi Harcamalarını Kapsar?

Sağlık sigortası bulunan kişiler, temelde iki farklı güvenceye sahip olabilirler. Bu güvenceler arasında; yatarak tedavi teminatı ve ayakta tedavi teminatı yer almaktadır.  Kişiler talep etmeleri halinde bu iki teminatı da satın alabilirler. Bu nedenle bireylerin istekleri ve beklentileri en doğru şekilde belirlenmeli ve sağlık sigortasın avantajlarından yararlanmaları sağlanmalıdır.

Kişilerin tedavileri sırasında hastanede yatışlarını gerektirmeyecek uygulamalar söz konusudur. Bu uygulamalar arasında; röntgen, fizik tedavi, muayene ve tahlil gibi durumlar sayılabilir. Sayılan bu durumların hepsi ayakta tedavi teminatı kapsamında yer almaktadır. Bunun yanında sağlık sigortası poliçesi limitsiz olarak imzalanırsa bazı ek teminatlardan da yararlanılabiliyor.

Sağlık sigortasının sunduğu teminatlar arasında yer alan yatarak tedavi, tek başına alınabilen ve kullanılabilen bir teminattır. Ancak ayakta tedavi teminatı yalnız başına alınamamaktadır. Bu nedenle genellikle sağlık sigortalarında her iki teminat birlikte alınır.

Ayakta Tedavi Teminatının Kapsadığı Harcamalar

Yatarak tedavi ile birlikte alınabilen ayakta tedavi teminatı pek çok kapsamı içermektedir. Peki, bunlar hangileridir?

  • Doktor Muayenesi: Ayakta tedavi teminatı kapsamında doktor muayenesi de yer almaktadır. Sağlık sigortası tarafından, Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat verdiği tüm hastane, klinik ve özel muayene giderleri karşılanmaktadır.
  • İlaç Giderleri: Sağlık sigortası kapsamında yer alan ayakta tedavi teminatı, doktorun teşhis ve tedavi için gerekli kıldığı reçetede belirtilen ilaç giderlerini de karşılar. Ancak bir doktor tarafından reçetelendirilmeyen ve kupürsüz alınan ilaç giderlerini sağlık sigortası karşılamaz.
  • Tanı Birimleri: Doktor tarafından teşhis ve tedavi için gerekli görülen her türlü radyoloji, kardiyoloji, laboratuvar ve nükleer tıp gibi tanı birimlerine ait giderler, ayakta tedavi teminatı kapsamına girmektedir.
  • Tahlil Röntgen: Tahlil ve röntgen giderleri ve bu teşhisler için gerekli tüm ilaç, doktor ve anestezi ücretleri teminat kapsamında yer alır.

Tüm bunların yanında ayakta tedavi teminatı kapsamında; MR-Sintigrafi-Tomografi, fizik tedavi, görüntüleme hizmetleri, laboratuvar hizmetleri ve rutin kontroller de yer almaktadır. Siz de en uygun sağlık sigortası fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.