3 saniyenizi ayırın, ihtiyacınız olan sigorta ürününü seçin,
bilgilerinizi doldurun, anında %45 e varan
fiyat avantajından faydalanın
0216 290 66 30 7/24 bize ulaşabilirsiniz
info@startsigorta.com.tr
Aracım El Değiştirdiğinde Genişletilmiş Kasko Sigorta Poliçem de El Değiştirir Mi?
Aracım El Değiştirdiğinde Genişletilmiş Kasko Sigorta Poliçem de El Değiştirir Mi?

Genişletilmiş kasko; kaza sırasında araçları, sürücüyü ve araçların içerisinde yer alan diğer bireyleri güvence altına alan sigorta çeşididir. Bu sigorta; çarpma, çarpılma, hırsızlık ve yanma gibi temel kasko sigortası hasarlarını karşılamaktadır. Ancak aynı zamanda araç sahiplerinin istekleri doğrultusunda poliçeye ekstra teminatlar da eklenebilir. Bahsedilen bu ek teminatlar arasında terör olayları, doğal afetler ve toplumsal hareketlerden kaynaklı hasarlar yer almaktadır.

Kaskolu Araç El Değiştirirse Sigorta Poliçesi de El Değiştirir mi?

Genişletilmiş kasko sigortası sadece aracı değil aynı zamanda sürücüyü ve aracın içerisinde yer alan diğer kişileri de güvence altına almaktadır. Yine trafik sigortasının teminatlarının yeterli gelmediği durumlarda bu sigorta devreye girer ve finansal sorumluluğu üstlenir.

Genişletilmiş kasko sigortası bulunan aracınızın el değiştirmesi durumunda ise kasko poliçeniz el değiştirmez. Böyle bu durumda sigorta poliçeniz iptal edilir ve daha önce işlenmiş olan günlere ait olan primleriniz tarafınıza iade edilir. Yine aracı satın alan kişi isterse yeniden kasko sigortası yaptırabilir.

Hasarsızlık İndirimin Devamını Sağlayan Haller Nelerdir?

Hasarsızlık indirimi, aracın başka bir araç ile çarpışması, yanması ya da çalınması gibi durumlarda meydana gelen hasarları güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Eğer sigortalılar bir yıllık poliçe dönemini hasarsız bir şekilde atlatabilirlerse, hasarsızlık indirim oranı artmaktadır. Yine hasarsız geçirilen süre ne kadar uzarsa, hasarsızlık indirimi de o kadar artar. Bu indirim oranı her sigorta şirketi için değişiklik göstermektedir. Ancak bu indirimde aracın yaşı, modeli ve markası belirleyici etkenlerdendir.

Hasarsızlık indirimi, bir kaza sonucunda oluşan hasarı poliçenizi kullanarak karşılarsanız ortadan kalkar. Ancak hasarsızlık indiriminin devamını sağlayan haller de bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

-          Sigorta sahibinin kaza sırasında herhangi bir kusuru yoksa,

-          Aracın camının kırılması ya da radyo ve teyp hasarları,

-          Sigorta şirketlerinin özel hasar noktalarından verilen özel hasar hizmetleri,

Mini onarım gerektiren hasarlar gibi durumlarda hasarsızlık indirimi bozulmaz ve sigortalılar indirimden yararlanmaya devam ederler.